Testvinnaren Continental Grand Prix TT är extremt lättrullande och ligger i absoluta framkant när det handlar om däck för TT & Triathlon. Ett riktigt snabbt däck med en semi-slick profil som är skapat för dig som trivs som bäst när det går undan och som levererar den optimala kombinationen av superlågt rullmotstånd, bra punkteringsskydd, hög slitstyrka och bra grepp på hårda underlag.
Däckets avancerade "Black Chili" gummiblandning både förbättrar greppet samtidigt som det minskar rullmotståendet. Till skillnad mot många andra gummiblandningar sker detta inte på bekostnad av slitstyrka, utan tvärtom så levererar Black Chili en ökad livslängd och dessutom med konstant prestanda, dessutom från första till sista kilometern.
Extremt punkteringssäkra men ändå flexibla och extremt lätta tack vare punkteringsskyddet "Vectran Breaker" som effektivt förhindrar vassa föremål från att punktera däcket, vilket skapar ett riktigt tåligt däck som verkligen pallar det mesta. Skyddet är dessutom lätt vilket ger hela däcket en låg vikt utan att kompromissa det minsta med kvalitet.
Ett däck som faktiskt är tillverkat i Tyskland och håller högsta kvalitet med en lättrullande profil, hög slitstyrka och riktigt bra grepp på hårdare väglag är sammanfattningsvis de utmärkande egenskaperna på detta däck.
EAN-kod: 4019238668735
Artikelnummer: 00713940722OS